Rugsėjo 28 – Tarptautinė saugaus aborto diena

Home / Uncategorized / Rugsėjo 28 – Tarptautinė saugaus aborto diena

Rugsėjo 28 – Tarptautinė saugaus aborto diena

Asmuo turi teisę pasirinkti abortą

Remiantis istoriniais faktais, pirmieji abortai buvo atliekami dar 1550 m. pr. Kr. Egipte. Ankstyvosiose kultūrose naudoti metodai buvo nechirurginiai – fizinė veikla, tokia kaip sunkus darbas, laipiojimas, irklavimas, sunkumų kilnojimas ar nardymas.

Dabartiniais laikais abortas – saugi ir nesudėtinga medicininė operacija. Sprendimas nutraukti nėštumą yra įprastas milijonams žmonių. Skaičiuojama, kad beveik kas trečias nėštumas pasaulyje baigiasi abortu.

Nors aborto paslauga yra viena saugiausių medicininių paslaugų pasaulyje, moterys norinčios nutraukti nėštumą vis dar susiduria su politiniais ir teisiniais apribojimais, kurie paskatina nesaugų abortą. Skaičiuojama, kad kasmet įvyksta apie 73 mln. abortų, beveik pusė visų abortų pasaulyje yra nesaugūs.

Kliūtys nėštumo nutraukimui gali būti įvairios – nuo ​​teisinių iki stigmos. Didelis stigmos lygis kuria tylos kultūrą, o tai reiškia, kad moterims, kurioms reikia saugių paslaugų, dažnai trūksta būtinos informacijos. Stigma gali neleisti moterims kalbėti apie savo patirtį, kelti baimę būti pasmerktomis, todėl moterys dažnai jaučiasi izoliuotos ir vienišos. Stigma maitina tylą, o tyla – mitus. Mitai dezinformuoja, klaidina ir dar labiau stigmatizuoja.

 

Aborto ribojimo poveikis

  1. Saugaus ir legalaus aborto nebuvimas kelia pavojų nėščiųjų gyvybei, gali paskatinti didesnį nėščiųjų sergamumą ir mirštamumą.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nėštumo ir gimdymo komplikacijos yra pagrindinė 15–19 metų mergaičių ir jaunų moterų mirties priežastis, o 10–14 metų vaikai turi didesnę sveikatos komplikacijų ir mirties nuo nėštumo riziką nei suaugusieji. PSO pažymi, kad aborto ribojimo panaikinimas, mediciniškai saugių paslaugų teikimas galėtų sumažinti nėščiųjų mirštamumą.

 

  1. Tyrimai parodė, kad uždraudus ar apribojus abortą, nutrauktų nėštumų skaičius nemažėja. Abortas tiesiog persikelia į pogrindį. Nesaugių abortų skaičius yra beveik 45 kartus didesnis tose šalyse, kuriose aborto įstatymas – griežtas, lyginant su šalimis, kuriose abortas legalus ir neribojamas.

 

Ribojanti aborto politika išstumia siekiančias aborto nėščiąsias, ypač gyvenančias skurde kaimo vietovėse, iš sveikatos priežiūros sistemos į nesaugias, nereglamentuotas vietas. PSO pažymi, kad prieigos prie saugios, įperkamos, pagarbios aborto priežiūros trūkumas kelia pavojų aborto siekiančių asmenų fizinei ir psichinei gerovei.

Abortą draudžiančios ar ribojančios prieigą šalys pažeidžia asmens teisę į kūno autonomiją, nediskriminavimą, lygybę, sveikatą ir informaciją, sprendimo priėmimo laisvę. Šalys visoms moterims turėtų užtikrinti galimybę nutraukti nėštumą, ypač tais atvejais, kai nėštumas įvyko dėl išžaginimo, kraujomaišos arba sunkių vaisiaus sutrikimų atvejais.

Kiekvienas turi teisę priimti sprendimą dėl kontracepcijos, kad išvengtų neplanuoto nėštumo ar  nėštumo nutraukimo.

 

Šaltiniai:

https://www.guttmacher.org/fact-sheet/induced-abortion-worldwide

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/abortion