Rugsėjo 26 – Pasaulio kontracepcijos diena. Kodėl verta vartoti kontracepciją

Home / Naujienos / Rugsėjo 26 – Pasaulio kontracepcijos diena. Kodėl verta vartoti kontracepciją

Jau civilizacijos pradžioje žmonės naudojosi kontracepcija, siekdami išvengti nėštumo. Istoriniai faktai byloja, kad pirmieji kontracepciją pradėjo vartoti senovės egiptiečiai, graikai, romėnai. To meto priemonės dažnai buvo nesaugios, eksperimentinės ar net pavojingos gyvybei. Laimei, šiuolaikinės moterys turi galimybę pasinaudoti saugesnėmis ir patikimesnėmis kontracepcijos priemonėmis.

Jungtinių Tautų tyrimo duomenimis, nuo 1994 m. kontraceptikų vartojimas pasaulyje išaugo 8,3 proc. Šiaurės Amerikoje kontracepcijos paplitimas didžiausias – 74,8 proc., Pietų Amerikoje mažesnis – 74,6 proc., Europoje – 68,6 proc. Kontracepcijos Atlaso 2023 duomenimis, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje ir Belgijoje geriausias kontracepcijos prieinamumas. Lietuva nepateko į geriausiai pagal kontracepcijos prieinamumo rodiklius vertinamų šalių dvidešimtuką.

 

Kontracepcijos privalumai

  1. Kontracepcija leidžia asmenims kontroliuoti savo gyvenimą: susilaukti tiek vaikų, kiek jie nori ir kada jie nori. Remiantis Jungtinių Tautų žmogaus teisių deklaracija, tai yra kiekvieno asmens teisė.

 

  1. Kontracepcija teikia didesnį stabilumą tiek moterims, tiek vyrams, įgalina juos siekti išsilavinimo, karjeros, padidina galimybes daugiau uždirbti ir susilaukti vaiko tinkamiausiu metu arba jo neturėti.

 

  1. Kontracepcijos vartojimas labai svarbus moterų galių didinimui, skurdo mažinimui ir tvariai plėtrai. Kontracepcija praverčia laikotarpiu, kai nėra galimybės prisiimti finansinės atsakomybės, susijusios su kūdikio gimimu ir auginimu.

 

  1. Kontracepcija gali padėti, jei šeima yra pilna, norima sutelkti dėmesį į jau turimų vaikų priežiūrą, nenorima pastoti.

 

  1. Kontracepcija vartotina, jei nėra pastovaus partnerio, asmens su kuriuo norima susilaukti vaikų.

 

  1. Naudojantis kontracepcija, sumažėja aborto poreikis, nes išvengiama nepageidaujamo nėštumo. Nesaugus abortas yra viena iš pagrindinių nėščiųjų mirties priežasčių visame pasaulyje, ypač šalyse, kur abortas draudžiamas ar apribotas. Kasmet 210 milijonų moterų pastoja, 4 nėštumai iš 10 yra neplanuoti. Žinoma, kad daugiau nei 21 mln. moterų kasmet renkasi nesaugų abortą. Šalyse, kur mažiau nei 10 proc. moterų naudojasi kontracepcija, naujagimių mirtingumo rodiklis  yra 100 iš 1000 gyvų gimusių.

 

  1. Kontraceptikų vartojimas mažina paauglių nėštumų skaičių. Paauglių nėštumas gali turėti neigiamos įtakos paauglių tikslų siekimui, mokslams, santykiams. Ankstyvas nėštumas taip pat gali kelti sveikatos problemų vaisiui ir naujagimiui – per mažas svoris, didesnis pavojus gyvybei.

 

  1. Kontraceptinių priemonių vartojimas leidžia porai gyventi saugų lytinį gyvenimą.

 

  1. Kontracepcija apsaugo moteris nuo neplanuoto nėštumo lytinės prievartos, išžaginimo atveju.

 

Kontracepcijos nauda sveikatai

  1. Hormoninės kontracepcijos priemonės gali sumažinti moterų sergamumą vėžiu. Yra įrodymų, kad hormoninė kontracepcija turi poveikį kiaušidžių, endometriumo, gaubtinės bei tiesiosios žarnos vėžio prevencijai.

 

  1. Hormoninė kontracepcija gali sumažinti mėnesinių skausmus ir kraujavimą. Sumažėjęs mėnesinis kraujo netekimas padidina hemoglobino kiekį ir gali palengvinti anemiją arba užkirsti jai kelią. Anemija gali kelti rimtų pasekmių sveikatai. Anemija sergančios nėščiosios dažniau gimdo neišnešiotus ir per mažo svorio naujagimius. Anemija sukelia nuovargį, mažą produktyvumą. Daugelis jaunų moterų, sergančių anemija prastai mokosi mokykloje.

 

  1. Įrodyta, kad geriamieji kontraceptikai (pvz., tabletės) mažina kiaušidžių cistų skaičių.

 

  1. Kai kurios kontracepcijos priemonės gali padėti nuo spuogų, gali sureguliuoti mėnesines.

 

  1. Kontracepcijos priemonė prezervatyvas mažina riziką užsikrėsti lytiniu keliu plintančia infekcija.
  2. Kontracepcija padeda, jei dėl sveikatos priežasčių nerekomenduojama pastoti.

 

Šaltiniai:

https://www.figo.org/contraception-and-its-benefits

https://www.epfweb.org/node/966

https://www.epfweb.org/sites/default/files/2023-02/Contraception_Policy_Atlas_Europe2023.pdf