Lietuvoje savanoriška chirurginė sterilizacija neįteisinta, todėl šeimos planavimo metodas gyventojams neprieinamas.
Savanoriška moterų chirurginė sterilizacija yra dažniausiai pasaulyje naudojamas šeimos planavimo metodas. 2019 m. duomenimis, 24 proc. visų kontracepcija besinaudojančių moterų pasirinko savanorišką chirurginę sterilizaciją. Tai sudaro 219 mln. moterų pasaulyje. Jungtinių Tautų duomenimis, savanoriška chirurginė moterų ar vyrų sterilizacija yra trečias pagal populiarumą šeimos planavimo būdas Europoje ir Šiaurės Amerikoje. Europoje tarp 15-49 m. moterų savanoriška sterilizacija labiausiai paplitusi šiose šalyse: Jungtinėje Karalystėje – 6.2 proc., Norvegijoje – 5.1 proc., Belgijoje – 4.8 proc.
Estijoje pagal 1998 m. įsigaliojusį Nėštumo nutraukimo ir sterilizacijos įstatymą asmeniui gali
būti atlikta savanoriška chirurginė sterilizacija, jei yra bent viena iš šių sąlygų:
1. Asmuo turi bent tris vaikus;
2. Asmuo yra vyresnis nei 35 m.;
3. Nėštumas sukeltų pavojų moters sveikatai;
4. Kiti kontracepcijos būdai kontraindikuotini;
5. Asmuo rizikuoja susilaukti naujagimio, turinčio didelių fizinių ar psichinių trūkumų;
6. Asmens liga ar sveikatos problemos kliudo užsiimti vaiko priežiūra.
Taip pat nustatytas reglamentavimas, kada leidžiama atlikti sterilizaciją riboto veiksnumo
asmeniui. Leidimą savanoriškai sterilizacijai išduoda trijų gydytojų komisija.
Lietuvoje savanoriškos moterų chirurginės sterilizacijos įteisinimas įgyvendintų ne tik moters teisę į reprodukcinę sveikatą, bet ir išplėstų šeimos planavimo galimybes. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad moterų savanoriška chirurginė sterilizacija turėtų būti prieinama moteriai ir porai, kuri nusprendė, kad nebenori turėti daugiau vaikų.
Mariah Marsh, 26 metų amerikietė – ,,žinojau, kad nenoriu turėti vaikų ir kad vienintelis tikrai patikimas būdas save apsaugoti yra atlikti operaciją”.
Brooklin McMare, 27 metų amerikietė – ,,šiuo metu laukiuosi ketvirto vaiko. Kai gims, prašysiu atlikti operaciją, nes esu apsisprendusi daugiau vaikų neturėti”.
Robin Greenfield, 26 metų amerikietis – ,,manau, kad ne tik moterys yra atsakingos už kontracepciją, bet ir vyrai, todėl vazektomiją pasirinkau dėl apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo, kad mano partnerė visą laiką nevartotų tablečių”.