Susitikimas su sveikatos apsaugos ministru A. Veryga dėl kontracepcijos prieinamumo pažeidžiamoms visuomenės grupėms

Home / Naujienos / Susitikimas su sveikatos apsaugos ministru A. Veryga dėl kontracepcijos prieinamumo pažeidžiamoms visuomenės grupėms

2018 m. balandžio mėnesį Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos bei Lietuvos medicinos studentų asociacijos atstovai susitiko su sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga. Per susitikimą ministrui buvo pateikta informacija apie kontracepcijos neprieinamumą pažeidžiamoms visuomenės grupėms, taip pat ir  jaunimui, bei raginama sukurti kontracepcijos kompensavimo mechanizmą.

Atkreiptas dėmesys, kad Lietuvoje, lyginant su Vakarų šalimis, kasmet gimdo kur kas daugiau 15-19 m. amžiaus merginų. Remiantis Pasaulio banko1 duomenimus, Lietuvoje 2016 metais iš tūkstančio 15-19 m. amžiaus merginų gimdė 11, Olandijoje – 4, Švedijoje – 5, Norvegijoje – 6.  Paminėta, jog 2015 metų Europos šalių Barometro duomenimis2, Lietuva iš 16 valstybių užėmė vieną paskutinių vietų, vertinant galimybę įsigyti kontracepciją, gauti viešai prieinamą informaciją ir konsultavimą kontracepcijos klausimais.

Per susitikimą buvo pateikti Šeškinės poliklinikoje vykusios apklausos, kurioje dalyvavo penkiasdešimt 14-29 metų amžiaus jaunuolių, rezultatai. 60 procentų apklaustų jaunuolių nurodė, kad kontraceptinės priemonės yra per brangios. Jaunuoliai iki 19 metų nurodė, kad kontracepcija iki 20 metų amžiaus jaunimui turėtų būti pilnai kompensuojama. Vyresni nei 19 m. jaunuoliai siūlė, kad kontraceptinės priemonės būtų pigesnės, įskaitant ir prezervatyvą.

Lietuvos medicinos studentų asociacijos atstovė pažymėjo, kad Lietuvoje prezervatyvo kaina santykinai yra didesnė nei Vakarų Europos šalyse.

Ministras į per susitikimą įteiktą raštą atsakė laišku, kuriame dėl vaistinių preparatų kompensavimo rekomendavo kreiptis į Ligų, vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisiją.

R. Achmedovo nuotrauka, DELFI.

__________________________

1 Adolescent fertility rate (births per 1,000 women ages 15-19). Prieiga  internete:  https://data.worldbank.org/indicator/SP.ADO.TFRT

2 Barometer of women‘s access to modern contraceptive choice in 16 EU countries. Prieiga  internete:  https://www.ippfen.org/resource/call-action-womens-access-modern-contraceptive-choice-barometer-2015