Skubioji kontracepcija

Home / Neplanuoto nėštumo prevencija / Skubioji kontracepcija

Tyrimų duomenimis, 50 proc. 15-44 metų amžiaus moterų turėjo bent vieną neplanuotą nėštumą. Nustatyta, kad pusės neplanuotų nėštumų galima išvengti, naudojantis skubiąja kontracepcija[1]. Tačiau dar nedaug moterų Lietuvoje žino, dar mažiau yra pasinaudojusios šia kontracepcija.
Skubioji kontracepcija yra saugi ir efektyvi, siekiant išvengti neplanuoto nėštumo po nesaugių lytinių santykių, plyšus prezervatyvui ar neišgėrus įprastos kontracepcijos tablečių.
Dažniausiai naudojamas skubiosios kontracepcijos metodas – geriamos skubiosios kontracepcijos tabletės. Kartais gali būti naudojama spiralė.
Skubiosios kontracepcijos metodais reikia pasinaudoti per penkias dienas po nesaugių lytinių santykių.

[1] Fact sheet on EC. The „Best Kept Secret“ in Women‘s Health. Can now be every woman‘s back-up Plan. www.backupyourbirthcontrol.org

Skubiosios kontracepcijos (SK) tabletės

SK tabletėse yra tie patys hormonai kaip ir įprastose geriamose kontraceptinėse tabletėse, tačiau jose hormonų dozės didesnės ir išgeriamos per trumpesnį laiką.
SK tabletės apsaugo nuo neplanuoto nėštumo: slopina ovuliaciją, apvaisinimo procesą arba neleidžia apvaisintam kiaušinėliui implantuotis gimdoje. Jei moteris jau yra nėščia, SK tabletės nenutrauks nėštumo ir nepakenks vaisiui.
Skubioji kontracepcija efektyviausia, kai vartojama kuo anksčiau po nesaugių lytinių santykių. Progestino turinčios tabletės sumažina nėštumo tikimybę 85 proc., tačiau jos nepakeičia reguliarios įprastos kontracepcijos. SK tabletės nėra tokios efektyvios kaip pastoviai ir tinkamai vartojami modernūs kontracepcijos metodai (prezervatyvas, kontraceptinės tabletės, hormonų injekcijos, spiralė, savanoriška sterilizacija ir kt.). Jei moteris dažnai vartoja SK tabletes, tikimybė, kad ji pastos, yra didesnė, nei reguliariai vartojus įprastą kontracepciją.
SK galima vartoti bet kurią mėnesinių ciklo dieną. Skubiąją kontracepciją sudaro dviejų dozių kontraceptikų režimas. Pirmoji tabletė paprastai išgeriama per 72 val. (3 dienas) po nesaugių lytinių santykių, antroji – po 12 val. Nauji svarbūs tyrimai parodė, kad SK tabletės taip pat efektyvios, jei jos abi išgeriamos iš karto kaip viena dozė, bet ne vėliau kaip per 70-120 val. (5 dienas) po nesaugių lytinių santykių.
Remiantis Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), nėra medicininių kontraindikacijų skubiajai kontracepcijai. Skubiąja kontracepcija gali naudotis net tos moterys, kurioms nepatariama pastovi kombinuota kontracepcija.
Skubioji kontracepcija neturėtų būti painiojama su mifepristonu (medikamentinio aborto chemine medžiaga). SK tabletės neleidžia įvykti implantacijai ir neturi poveikio, jei moteris jau yra nėščia. Mifepristonas (įvairiose šalyse šios cheminės medžiagos vaistai vadinami skirtingai) naudojamas medikamentiniam nėštumo nutraukimui.
Vartojant SK tabletes gali pasireikšti trumpalaikis pykinimas, vėmimas. Jei vemiama praėjus valandai nuo pirmos dozės suvartojimo, rekomenduojama pakartoti pirmą dozę. Jei dėl vėmimo neįmanoma išgerti tabletės, pakartotina dozė gali būti paskirta į makštį. Gali pasireikšti trumpas nuovargis, galvos skausmas, svaigulys, tempimas krūtyse ar pasikeisti mėnesinių laikas. Pašalinis poveikis trunka ne ilgiau kaip 24 val.
Lietuvoje SK tablečių galima įsigyti vaistinėje be recepto.
SK neapsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų. Prezervatyvas – vienintelė patikima apsaugos priemonė nuo LPI.

Spiralė

Vario turinti gimdos spiralė, kaip skubioji kontracepcija, gali būti įdėta į gimdą per 5 dienas po nesaugių lytinių santykių. Tai alternatyvusis SK metodas. Po nesaugių lytinių santykių per penkias dienas įdėta vario turinti spiralė yra efektyviausias SK metodas, pastojimo riziką mažinantis daugiau kaip 99 proc. Tačiau šis metodas paprastai nerekomenduojamas jaunoms, negimdžiusioms moterims.


Daugiau informacijos http://who.int/mediacentre/factsheets/fs244/en/; https://www.plannedparenthood.org/learn/morning-after-pill-emergency-contraception.