Aštuonios priežastys, kodėl negalima uždrausti nėštumo nutraukimo

Home / Lytinių reprodukcinių teisių įgyvendinimas / Aštuonios priežastys, kodėl negalima uždrausti nėštumo nutraukimo

1. Legalus nėštumo nutraukimas išsaugo moters gyvybę.

Nėštumo nutraukimo uždraudimas nesumažina nėštumo nutraukimo poreikio, tik priverčia moterį ieškoti neteisėtų nėštumo nutraukimo būdų, kurie yra nesaugūs ir ke­lia grėsmę moters sveikatai ir gyvybei. Kasmet pasaulyje nėštumo nutraukimas atliekamas apie 21,6 mln. moterų, iš jų apie 47 000 miršta dėl nesaugaus nėštumo nutraukimo komplikacijų.

2. Kai nėštumo nutraukimas yra legalus, pavojus moters sveikatai yra mažesnis.

Uždraudus nėštumo nutraukimą, moteris yra priversta pasirinkti nelegalų ir dažniausiai nesaugų nėštumo nutraukimą. Nesaugus nėštumo nutraukimas gali lemti sunk­ius sveikatos sutrikimus, įskaitant gimdos pradūrimą, gimdos kaklelio sužeidimą, reprodukcinių takų uždegimą, nevaisingumą.
Legalus nėštumo nutraukimas padeda apsaugoti moters sveikatą. Kai nėštumo nutraukimą atlieka kvalifikuotas specialistas sveikatos priežiūros įstaigoje, operacija yra viena saugiausių. Net keli nėštumo nutraukimai gali būti nutraukti be komplikacijų. Ilgalaikės nėštumo nutraukimo komplikacijos yra labai retos.

3. Moteris turi teisę pati spręsti dėl savo reprodukcinio gyvenimo.

Moteris turi teisę savarankiškai nuspręsti, kiek, kada ir kaip dažnai turėti vaikų ir ar iš viso jų turėti. Besilaukianti moteris gali kreiptis patarimo į sveikatos priežiūros special­istus, šeimą ar draugus, tačiau galutinį sprendimą, nutraukti nėštumą ar ne, turi priimti pati.
Uždrausdama nėštumo nutraukimą, šalies valdžia sprendžia už moterį, t.y. atima moters sprendimo priėmimo galią, sumenkina moters gebėjimą priimti apgalvotą sprendimą dėl savo kūno ir gyvenimo, priverčia moterį nešioti nėštumą ir gimdyti, net jei vaikelis nelaukiamas.

4. Kai nėštumo nutraukimas yra legalus, gerbiamas moters privatumas.

Nėštumo nutraukimas yra privataus gyvenimo klausimas. Uždrausdama nėštumo nutraukimą šalies valdžia kišasi į moters asmeninį gyvenimą.

5. Nėštumo nutraukimo uždraudimas diskriminuoja skurdžiai gyvenančias mo­teris.

Šalyse, kur nėštumo nutraukimas yra uždraustas, saugus nėštumo nutraukimas dažnai tampa turtingų moterų privilegija. Turtingos moterys gali nuvykti nėštumo nutrau­kimo į kitą šalį ar kreiptis į savo šalies sveikatos specialistus, kurie saugiai, bet nelegaliai ir brangiai atliks nėštumo nutraukimą. Neturtingos moterys, norinčios nėštumo nu­traukimo, dažniausiai yra priverstos kreiptis į asmenis, neturinčius kvalifikacijos atlikti nėštumo nutraukimą, arba bando nutraukti nėštumą pačios, ir tai dažniausiai sukelia rimtą pavojų jų sveikatai ir gyvybei.

6. Paauglės neturi būti verčiamos išnešioti nėštumą.

Lietuvoje paauglių abortai sudaro 8-9 proc. visų abortų, gimdymai – apie 6 proc. visų gimdymų. Uždraudus nėštumo nutraukimą, paauglės būtų priverstos nėštumą išnešioti. Kadangi paauglės organizmas yra nevisiškai subrendęs, mirties tikimybė per nėštumą ar gimdymą yra dvigubai didesnė nei vyresnei moteriai. Mergaičių iki 15 m. mirties tikimybė yra didesnė net penkis kartus. Nėštumas ir gimdymas paauglei mergaitei gali sukelti rimtus sveikatos sutrikimus – kraujavimą, mažakraujystę, prataką (fistulę). Tapusios jaunomis mamomis paauglės turi mažiau galimybių siekti išsilavinimo, įgyti profesiją, dažniau yra priklausomos nuo sutuoktinio ar partnerio, šeimos ar valstybės paramos.

7. Kiekvienas vaikas turi būti norimas ir laukiamas.

Jei moteris yra verčiama išnešioti neplanuotą nėštumą, gimsta nelauktas vaikas. Ne­lauktu vaiku dažnai nesirūpinama arba jis paliekamas, kartais nužudomas vos gimęs. Vaikui reikia meilės ir šeimos, kuri jo lauktų, juo rūpintųsi.

8. Legalus ir saugus nėštumo nutraukimas taupo valstybės lėšas.

Nesaugaus nėštumo nutraukimo komplikacijų gydymas reikalauja didelių finansinių išteklių – dešimt kartų didesnių nei saugaus nėštumo nutraukimo kaštai. Kai kuriose šalyse nėštumo nutraukimo komplikacijų gydymui išleidžiama beveik 50 proc. nėščiųjų ir gimdyvių priežiūrai skirto biudžeto.